سلام.

اینکه میگن سال 99 از لحاظ اقتصادی سال بسیار سختیه شکی درش نیست. افزایش لجام گسیخته قیمت ها در کنارشرایط اپیدمی کرونا و… باعث شده که فشار زیادی از لحاظ اقتصادی به مردم و به طور خاص تر طبقه متوسط و پایین جامعه وارد بشه. این فشارها باعث شده که مهاجرت های معکوس به شهر های کوچک تر و روستاها افزایش پیدا کنه و از طرفی حاشیه نشینی در شهرهای بزرگ روند رو به رشدی به خودش بگیره. ما در زمان کرونا عزیزای بسیاری رو از دست دادیم و صدمات جبران ناپذیری به اقتصاد ما وارد شد که جبران اون شاید تا چند سال زمان ببره. برخی از اقتصاددان ها بر این باورند که جبران صدمات ناشی از کرونا رو می تونه تا ده سال طول بکشه!

اما کرونا یه فوایدی هم داره…

نگاه یک جوان به فواید کرونا

در نظر داشته باشید صبح روز اعلام کشف واکسن کرونا قرار نیست در خونه ما رو بزنن و بهمون واکسن بدن و ما هم بریم به زندگی عادی برسیم..

فرآیند کشف، تولید انبوه، توزیع و تزریق یه فرآیند زمان بره (حتی اگه تو ناصرخسرو آشنا داشته باشی) پس حالاحالاها  (حداقل تا یک سال آینده) کرونا مهمون ماست.

  • در عصر بعد از کرونا زندگی کیفیت بیشتری خواهد داشت این یعنی فشارهای اقتصادی باعث شده که مردم به سمت خرید بهینه سوق پیدا کنند و از کیلوگرم های اضافی میوه های دور ریخته کم شود. از مصرف نوشابه های گازدار (من هم طرفدارشم) کم بشه و افراد بیشتر به بهداشت فردی توجه نشون بدن! (شاید مثال نقضش مترو تهران باشه).
  • در عصر بعد از کرونا ارتباطات هدفمندتر خواهد بود یعنی شما به خاطر یک جلسه ساده 45 هزار تومن پول اسنپ نمیدی بلکه با اسکایپ جلسه رو برگزار می کنی. این یعنی از رفت و آمدهای غیرضروری کم میشه.
  • خرید های اینترنتی بیشتر خواهد شد. شاید آمار در ایران آنچنان ملموس نباشد اما در کشورهای اروپایی و آمریکا این رشد به وضوح وجود دارد. مثال آمازون  در جایگاه نخست لیست برترین های دنیا قرار گرفت و به عنوان باارزش ترین برند جهان شناخته شد. تخمین زده می شود تا پایان سال جاری میلادی ارزش این غول دنیای تجارت الکترونیک به 415.8 میلیارد دلار برسد.
  • بهینه کاری دغدغه اصلی شرکت های بزرگ خواهد شد. گرچه بسیاری از شرکت های مدرن به دنبال ایجاد امکانات رفاهی برای کارمندان خود هستند اما آنچه در عصر پس از کرونا بیشتر نمود پیدا خواهد کرد راندمان کاری بیشتر است. این راندمان ممکن است از طریق دورکاری بیشتر شود و یا ممکن است از طریق تاب بازی!

جدا از این حرفا شرایط اقتصادی کنونی ما ممکنه باعث بشه که شاید پیش بینی های فوق اصلا و یا کمتر اتفاق بیفته اما اونچه مهمه اینه که ما دیگه اون انسان های قبل از کرونا نخواهیم بود.

بلا به دور باشه ازتون…

 

مرتضی محمدیمشاهده نوشته ها

Avatar for مرتضی محمدی

مرتضی محمدی | فعال حوزه ارتباطات و روابط عمومی | روابط عمومی استراتژیک | Digital PR | داستان برند | روابط عمومی داده محور

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *